Pielęgnica Nikaraguańska


Pielęgnica Nikaraguańska



Pielęgnica Nikaraguańska inaczej zwana Hypsophrys nicaraguensis to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych.



Pochodzenie

Pochodzi z Ameryki Środkowej. Zamieszkuje jeziora i wolno płynące odcinki rzek na trenie Nikaragui i Kostaryki. W rzekach bytuje blisko powierzchni, a w jeziorach na głębokościach od 5 do nawet 200 metrów w jeziorach wulkanicznych.

Odżywianie

Ryba wszystkożerna. W środowisku naturalnym odżywia się glonami, larwami owadów, małymi bezkręgowcami. W akwarium może być karmiona dobrej jakości pokarmem dla pielęgnic, regularnie uzupełnianym żywym, mrożonym i roślinnym.

Rozmnażanie

Możliwe jest rozmnożenie tej ryby w warunkach akwariowych. Rozmnażają się w ukryciu i składają ikrę w grotach lub wcześniej wykopanych zagłębieniach. Ze względu na dużą agresję wobec swojego gatunku i monogamiczny tryb życia zaleca się zakup grupy młodych ryb i zezwolenie na naturalne dobranie się w pary.

Akwarium

Do pary zaleca się minimum 240 litrów akwarium, z wiekiem preferowane jest jednak większe. Wymagają piaszczystego podłoża, które chętnie przekopują oraz kryjówek z korzeni i kamieni. Elementy wystroju powinny być umieszczone bezpośrednio na dnie zbiornika. W czasie tarła mają upodobanie do zjadania delikatnych części liści roślin.

W odpowiednio dużym akwarium mogą być łączone z innymi pielęgnicami oraz większymi brzankami, kąsaczowymi, sumami i zbrojnikami. należy unikać towarzystwa bardzo agresywnych gatunków.

Charakterystyka, płeć i usposobienie

Pielęgnica nikaraguańska to bardzo efektowna ryba, której piękny złoty kolor od razu zwraca uwagę. Przez całą długość ciała przebiega czarna pręga zaczynająca się tuż za okiem i biegnąca w kierunku ogona. 

Ciało jest smukłe, wydłużone, barwy żółtej lub złotej. Głowa i pokrywy skrzelowe przechodzą w niebieskawy lub turkusowy odcień, bardziej intensywny u samicy. Jeśli trzymamy razem grupkę tych ryb, zazwyczaj dominująca para jest znacznie mocniej wybarwiona niż pozostałe osobniki. 

Istnieją dwie odmiany barwne tego gatunku: jedna opisana powyżej, która jest znacznie częściej spotykana i druga, u której dominuje kolor pomarańczowo-czerwony. 

Jest to ryba terytorialna i może być agresywna, szczególnie w okresie tarła lub dobierania się w pary. W odpowiednio urządzonym zbiorniku można ją jednak bez problemu trzymać razem z innymi gatunkami podobnej wielkości ryb, najlepiej pielęgnic z podobnego biotopu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga