Akara Błękitna
Akara Błękitna
Akara Błękitna inaczej zwana Andinoacara pulcher to słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Można ją hodować w akwarium. Gatunek ten był wcześniej znany pod nazwą Aequidens pulcher.
Pochodzenie
Pochodzi z Ameryki Południowej. Gatunek ten zamieszkuje obszary Trynidadu, Kolumbii, Tobago i Wenezueli. Rybę tą można spotkać w różnym środowisku wodnym, od mętnych wód stojących po przejrzyste strumienie i rzeki.
Występuje wśród kryjówek z kamienia, korzeni w wodach stojących Kolumbii, Panamy, Trynidadu i Wenezueli.
Odżywianie
Jest to ryba mięsożerna, wymagająca wysoko proteinowych pokarmów. W swoim naturalnym środowisku pożywiają się larwami owadów, ich dorosłymi postaciami oraz skorupiakami.W akwarium można rybie podawać wysokiej jakości pokarmy suche, regularnie uzupełniane pokarmami mrożonymi i żywymi.
Rozmnażanie
Dojrzałość płciową osiągają po osiągnięciu 7-8 cm długości. Pary dobierają się same. Częstotliwość przystępowania do tarła jest mała. Potrzebują piaszczystego dna i płaskich lub okrągłych kamieni, na których samica składa kilkaset ziaren ikry. Opieka nad jajeczkami jak i nad potomstwem przypada na obydwoje rodziców. Larwy wykluwają się po trzech dniach i są przenoszone do wcześniej wykopanych w piasku dołków. Po kolejnych czterech dniach młode ryby zaczynają pływać samodzielnie. W pierwszych dniach karmiony jest słonaczkiem (artemią), i drobnym planktonem. Przed kolejnym tarłem narybek należy oddzielić od rodziców.
Zdarza się, że samice wcześniej "odtrącone" przez samca same prowadzą sztuczne tarło składając niezapłodnioną ikrę.
Dużą rolę na płeć przyszłego narybku ma jakość wody, szczególnie pod względem pH. Badania takie zostały przeprowadzone w Clark University w USA przez Dawida Rubina. Wykazały one, że im niższa skala pH tym większe prawdopodobieństwo wyklucia się samców.
Akwarium
Hodowla pary pielęgnic wymaga minimum 240 litrowego zbiornika, najlepiej z miękkim, piaszczystym podłożem, dekoracją korzeni i powykręcanych gałęzi. Te ryby uwielbiają przekopywać podłoże. Z roślin sprawdzą się gatunki pływające, przyczepiane do dekoracji lub inne, ale posadzone w doniczkach.
Ryby są wrażliwe na zanieczyszczenia wody, więc zaleca się wydajną filtrację i regularne podmiany. Optymalnymi parametrami wody będą dla nich pH 6.5-7, 8-10 dGh, 3-5 kH oraz temperatura około 25 stopni.
Charakterystyka, płeć i usposobienie
Ryba ta w akwarium osiąga rozmiary w granicach 13-16 cm długości. W naturalnym środowisku dorasta nawet do 20 cm. Ma owalne ciało z szerokim płatem czołowym. Boki tułowia są brązowo-żółte z odcieniami zieleni i niebieskiego. Brzuch jest nieco bledszy. Każda z łusek Akary Błękitnej przyozdobiona jest niebieską lub niebiesko-zieloną opalizującą plamką. Linię tułowia przecina od 5 do 8 ciemnych, poprzecznych, szerokich pasów. Tęczówka oka jest złota. Płetwa grzbietowa obrzeżona pomarańczowo-czerwoną wąską linią. Pozostałe płetwy tak jak ciało charakteryzują się niebieskawym połyskiem.
Ryba stosunkowo spokojna, jedynie w okresie tarła bywa agresywna. W czasie rozrodu na ciele ryby pojawia się seria złoto-zielonych kropek. Samce nieco intensywniej się wybarwiają i mają bardziej wydłużoną płetwę grzbietową i odbytową. Samice są bardziej matowe i okrągłe.
Komentarze
Prześlij komentarz